KTR10EZPF75R0
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KTR10EZPF75R0
KTR10EZPF75R0
Part Number
KTR10EZPF75R0
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
KTR10EZPF75R0.pdf
Delivery Services
KTR10EZPF75R0
Comments
    KTR10EZPF75R0 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance75 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C