L4T12FR020FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
L4T12FR020FER
L4T12FR020FER
Part Number
L4T12FR020FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 20M OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
L4T12FR020FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
L4T12FR020FER
Comments
    L4T12FR020FER Specifications
    SeriesL4T12
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.118" L x 0.063" W (3.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±75ppm/°C