L4T20FR010FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
L4T20FR010FER
L4T20FR010FER
Part Number
L4T20FR010FER
Manufacturer
Ohmite
Description
0.01 OHM 2010 1% 0.75W
Data sheet
L4T20FR010FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
L4T20FR010FER
Comments
    L4T20FR010FER Specifications
    SeriesL4T20
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance10 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±75ppm/°C