L4T20FR020FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
L4T20FR020FER
L4T20FR020FER
Part Number
L4T20FR020FER
Description
0.02 OHM 2010 1% 0.75W
Data sheet
L4T20FR020FER.pdf
Delivery Services
L4T20FR020FER
Comments
    L4T20FR020FER Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±75ppm/°C