LTR10EZPF1R00
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LTR10EZPF1R00
LTR10EZPF1R00
Part Number
LTR10EZPF1R00
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 1 OHM 1/4W 0805 WIDE
Data sheet
LTR10EZPF1R00.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LTR10EZPF1R00
Comments
    LTR10EZPF1R00 Specifications
    SeriesLTR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
    Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C