LTR18EZPF5760
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LTR18EZPF5760
LTR18EZPF5760
Part Number
LTR18EZPF5760
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 576 OHM 3/4W 1206 WIDE
Data sheet
LTR18EZPF5760.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LTR18EZPF5760
Comments
    LTR18EZPF5760 Specifications
    SeriesLTR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance576 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C