LVK12R020CER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK12R020CER
LVK12R020CER
Part Number
LVK12R020CER
Manufacturer
Ohmite
Description
0.5W 0.020 OHMS 0.25% LVK (1206)
Data sheet
LVK12R020CER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LVK12R020CER
Comments
    LVK12R020CER Specifications
    SeriesLVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±0.25%
    Resistance20 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C