LVK12R075DER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK12R075DER
LVK12R075DER
Part Number
LVK12R075DER
Description
RES 0.075 OHM 0.5% 1/2W 1206
Data sheet
LVK12R075DER.pdf
Delivery Services
LVK12R075DER
Comments
    LVK12R075DER Specifications
    Ratings-
    FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance75 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C