LVK20R030FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK20R030FER
LVK20R030FER
Part Number
LVK20R030FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.03 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
LVK20R030FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LVK20R030FER
Comments
    LVK20R030FER Specifications
    SeriesLVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance30 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±50ppm/°C