LVK24R030CER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK24R030CER
LVK24R030CER
Part Number
LVK24R030CER
Description
1W 0.030 OHMS 0.25% LVK (2412)
Data sheet
LVK24R030CER.pdf
Delivery Services
LVK24R030CER
Comments
    LVK24R030CER Specifications
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±0.25%
    Resistance30 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±50ppm/°C