LVK24R050DER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK24R050DER
LVK24R050DER
Part Number
LVK24R050DER
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 1W 2412
Data sheet
LVK24R050DER.pdf
Delivery Services
LVK24R050DER
Comments
    LVK24R050DER Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2412
    Temperature Coefficient±50ppm/°C