LVK25R001FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVK25R001FER
LVK25R001FER
Part Number
LVK25R001FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.001 OHM 2W 2512 WIDE
Data sheet
LVK25R001FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LVK25R001FER
Comments
    LVK25R001FER Specifications
    SeriesLVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance1 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
    Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package1224
    Temperature Coefficient±300ppm/°C