LVT04R0050FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVT04R0050FER
LVT04R0050FER
Part Number
LVT04R0050FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.005 OHM 1% 1/3W 0402
Data sheet
LVT04R0050FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LVT04R0050FER
Comments
    LVT04R0050FER Specifications
    SeriesLVT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C