LVT08R0150FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
LVT08R0150FER
LVT08R0150FER
Part Number
LVT08R0150FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 0805
Data sheet
LVT08R0150FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
LVT08R0150FER
Comments
    LVT08R0150FER Specifications
    SeriesLVT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance15 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C