MC102525004F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102525004F
MC102525004F
Part Number
MC102525004F
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 5M OHM 1% 1.5W J LEAD
Data sheet
MC102525004F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MC102525004F
Comments
    MC102525004F Specifications
    SeriesMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance5 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / Case5025 J-Lead
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C