MC102821004D
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102821004D
MC102821004D
Part Number
MC102821004D
Description
RES 1M OHM 0.5% 1.5W
Data sheet
MC102821004D.pdf
Delivery Services
MC102821004D
Comments
    MC102821004D Specifications
    SeriesMC
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±0.5%
    Resistance1 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / Case5025 J-Lead
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C