MC102822505JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102822505JE
MC102822505JE
Part Number
MC102822505JE
Description
RES SMD 25M OHM 5% 1.5W 5025
Data sheet
MC102822505JE.pdf
Delivery Services
MC102822505JE
Comments
    MC102822505JE Specifications
    SeriesMacrochip
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance25 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C