MC102823006FE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102823006FE
MC102823006FE
Part Number
MC102823006FE
Description
RES 300M OHM 1% 1.5W
Data sheet
MC102823006FE.pdf
Delivery Services
MC102823006FE
Comments
    MC102823006FE Specifications
    SeriesMC
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance300 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / Case5025 J-Lead
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C