MC102825001JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102825001JE
MC102825001JE
Part Number
MC102825001JE
Description
RES SMD 5K OHM 5% 1.5W 5025
Data sheet
MC102825001JE.pdf
Delivery Services
MC102825001JE
Comments
    MC102825001JE Specifications
    SeriesMacrochip
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance5 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C