MC102827500FE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MC102827500FE
MC102827500FE
Part Number
MC102827500FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1.5W 5025
Data sheet
MC102827500FE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MC102827500FE
Comments
    MC102827500FE Specifications
    SeriesMacrochip
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance750 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C