MCR006YRTJ135
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR006YRTJ135
MCR006YRTJ135
Part Number
MCR006YRTJ135
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/20W 0201
Data sheet
MCR006YRTJ135.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MCR006YRTJ135
Comments
    MCR006YRTJ135 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance1.3 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±250ppm/°C