MCR006YRTJ395
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR006YRTJ395
MCR006YRTJ395
Part Number
MCR006YRTJ395
Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/20W 0201
Data sheet
MCR006YRTJ395.pdf
Delivery Services
MCR006YRTJ395
Comments
    MCR006YRTJ395 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance3.9 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±250ppm/°C