MCR01MRTF68R1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR01MRTF68R1
MCR01MRTF68R1
Part Number
MCR01MRTF68R1
Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
MCR01MRTF68R1.pdf
Delivery Services
MCR01MRTF68R1
Comments
    MCR01MRTF68R1 Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance68.1 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C