MCR01MRTJ272
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR01MRTJ272
MCR01MRTJ272
Part Number
MCR01MRTJ272
Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
MCR01MRTJ272.pdf
Delivery Services
MCR01MRTJ272
Comments
    MCR01MRTJ272 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance2.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±200ppm/°C