MCR03ERTF1051
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR03ERTF1051
MCR03ERTF1051
Part Number
MCR03ERTF1051
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
MCR03ERTF1051.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MCR03ERTF1051
Comments
    MCR03ERTF1051 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance1.05 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C