MCR100JZHJ110
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR100JZHJ110
MCR100JZHJ110
Part Number
MCR100JZHJ110
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2512
Data sheet
MCR100JZHJ110.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MCR100JZHJ110
Comments
    MCR100JZHJ110 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance11 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±350ppm/°C