MCR10ERTF1692
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR10ERTF1692
MCR10ERTF1692
Part Number
MCR10ERTF1692
Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
MCR10ERTF1692.pdf
Delivery Services
MCR10ERTF1692
Comments
    MCR10ERTF1692 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance16.9 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C