MCR18ERTF7502
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR18ERTF7502
MCR18ERTF7502
Part Number
MCR18ERTF7502
Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
MCR18ERTF7502.pdf
Delivery Services
MCR18ERTF7502
Comments
    MCR18ERTF7502 Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance75 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C