MCR18ERTJ122
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR18ERTJ122
MCR18ERTJ122
Part Number
MCR18ERTJ122
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
MCR18ERTJ122.pdf
Delivery Services
MCR18ERTJ122
Comments
    MCR18ERTJ122 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance1.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±200ppm/°C