MCR25JZHF2493
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR25JZHF2493
MCR25JZHF2493
Part Number
MCR25JZHF2493
Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1210
Data sheet
MCR25JZHF2493.pdf
Delivery Services
MCR25JZHF2493
Comments
    MCR25JZHF2493 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance249 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C