MCR25JZHF45R3
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR25JZHF45R3
MCR25JZHF45R3
Part Number
MCR25JZHF45R3
Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/4W 1210
Data sheet
MCR25JZHF45R3.pdf
Delivery Services
MCR25JZHF45R3
Comments
    MCR25JZHF45R3 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance45.3 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C