MCR50JZHJ113
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCR50JZHJ113
MCR50JZHJ113
Part Number
MCR50JZHJ113
Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/2W 2010
Data sheet
MCR50JZHJ113.pdf
Delivery Services
MCR50JZHJ113
Comments
    MCR50JZHJ113 Specifications
    SeriesMCR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance11 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±200ppm/°C