MCS04020C3902FE000
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCS04020C3902FE000
MCS04020C3902FE000
Part Number
MCS04020C3902FE000
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0402
Data sheet
MCS04020C3902FE000.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MCS04020C3902FE000
Comments
    MCS04020C3902FE000 Specifications
    SeriesMCS - Professional
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance39 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±50ppm/°C