MCT06030C1213FP500
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCT06030C1213FP500
MCT06030C1213FP500
Part Number
MCT06030C1213FP500
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0603
Data sheet
MCT06030C1213FP500.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MCT06030C1213FP500
Comments
    MCT06030C1213FP500 Specifications
    SeriesMCT - Professional
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance121 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C