MCT06030D1003DP500
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MCT06030D1003DP500
MCT06030D1003DP500
Part Number
MCT06030D1003DP500
Description
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0603
Data sheet
MCT06030D1003DP500.pdf
Delivery Services
MCT06030D1003DP500
Comments
    MCT06030D1003DP500 Specifications
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±0.5%
    Resistance100 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C