MLFA1FTC470K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MLFA1FTC470K
MLFA1FTC470K
Part Number
MLFA1FTC470K
Description
RES 470 KOHM 1% 1W MELF 0207
Data sheet
MLFA1FTC470K.pdf
Delivery Services
MLFA1FTC470K
Comments
    MLFA1FTC470K Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance470 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseMELF, 0207
    Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0207
    Temperature Coefficient±50ppm/°C