MMA02040C2218FB300
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MMA02040C2218FB300
MMA02040C2218FB300
Part Number
MMA02040C2218FB300
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
RES 2.21 OHM 1% 2/5W MELF 0204
Data sheet
MMA02040C2218FB300.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MMA02040C2218FB300
Comments
    MMA02040C2218FB300 Specifications
    SeriesMMA - Professional
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance2.21 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W, 2/5W
    Package / CaseMELF, 0204
    Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0204
    Temperature Coefficient±50ppm/°C