MP725-0.10-1%
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MP725-0.10-1%
MP725-0.10-1%
Part Number
MP725-0.10-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 0.1 OHM 1% 25W DPAK
Data sheet
MP725-0.10-1%.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
MP725-0.10-1%
Comments
    MP725-0.10-1% Specifications
    SeriesMP725
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance100 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageDPAK
    Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
    MP725-0.10-1% FAQ
    1. How to order MP725-0.10-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP725-0.10-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP725-0.10-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP725-0.10-1% Related Products