MP725-200-1%
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
MP725-200-1%
MP725-200-1%
Part Number
MP725-200-1%
Manufacturer
Description
RES SMD 200 OHM 1% 25W DPAK
Data sheet
MP725-200-1%.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
MP725-200-1%
Comments
    MP725-200-1% Specifications
    SeriesMP725
    Part StatusActive
    Resistance200 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)25W
    CompositionThick Film
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Ratings-
    Supplier Device Package
    Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
    Number of Terminations2
    Failure Rate-
    MP725-200-1% FAQ
    1. How to order MP725-200-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP725-200-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP725-200-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP725-200-1% Related Products