MP725-25.0-1%
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
MP725-25.0-1%
MP725-25.0-1%
Part Number
MP725-25.0-1%
Description
RES SMD 25 OHM 1% 25W DPAK
Data sheet
MP725-25.0-1%.pdf
Delivery Services
MP725-25.0-1%
Comments
    MP725-25.0-1% Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance25 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageDPAK
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    MP725-25.0-1% FAQ
    1. How to order MP725-25.0-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP725-25.0-1% price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP725-25.0-1%?
    MP725-25.0-1% Related Products