PCS1206FR0050ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PCS1206FR0050ET
PCS1206FR0050ET
Part Number
PCS1206FR0050ET
Manufacturer
Ohmite
Description
1W 0.005 OHMS 1% 1206
Data sheet
PCS1206FR0050ET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
PCS1206FR0050ET
Comments
    PCS1206FR0050ET Specifications
    SeriesPCS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.065" L x 0.065" W (1.65mm x 1.65mm)
    Height - Seated (Max)0.027" (0.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C