PE1206JRF070R015L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PE1206JRF070R015L
PE1206JRF070R015L
Part Number
PE1206JRF070R015L
Description
RES 0.015 OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
PE1206JRF070R015L.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
PE1206JRF070R015L
Comments
    PE1206JRF070R015L Specifications
    SeriesPE
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance15 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.89mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C