PE1206JRF070R025L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PE1206JRF070R025L
PE1206JRF070R025L
Part Number
PE1206JRF070R025L
Description
RES 0.025 OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
PE1206JRF070R025L.pdf
Delivery Services
PE1206JRF070R025L
Comments
    PE1206JRF070R025L Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance25 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.89mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C