PFC-W0402LF-03-4991-B
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PFC-W0402LF-03-4991-B
PFC-W0402LF-03-4991-B
Part Number
PFC-W0402LF-03-4991-B
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/20W 0402
Data sheet
PFC-W0402LF-03-4991-B.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
PFC-W0402LF-03-4991-B
Comments
    PFC-W0402LF-03-4991-B Specifications
    SeriesPFC - Precision
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance4.99 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.040" L x 0.021" W (1.02mm x 0.53mm)
    Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C