PFC-W0603LF-03-1501-B
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PFC-W0603LF-03-1501-B
PFC-W0603LF-03-1501-B
Part Number
PFC-W0603LF-03-1501-B
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Data sheet
PFC-W0603LF-03-1501-B.pdf
Delivery Services
PFC-W0603LF-03-1501-B
Comments
    PFC-W0603LF-03-1501-B Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.5 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C