PFC-W0805LF-03-4992-B
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PFC-W0805LF-03-4992-B
PFC-W0805LF-03-4992-B
Part Number
PFC-W0805LF-03-4992-B
Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 0805
Data sheet
PFC-W0805LF-03-4992-B.pdf
Delivery Services
PFC-W0805LF-03-4992-B
Comments
    PFC-W0805LF-03-4992-B Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance49.9 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±25ppm/°C