PT2512FK-070R13L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
PT2512FK-070R13L
PT2512FK-070R13L
Part Number
PT2512FK-070R13L
Description
RES 0.13 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
PT2512FK-070R13L.pdf
Delivery Services
PT2512FK-070R13L
Comments
    PT2512FK-070R13L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance130 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±75ppm/°C