RC0201JR-07120KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC0201JR-07120KL
RC0201JR-07120KL
Part Number
RC0201JR-07120KL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 120K OHM 5% 1/20W 0201
Data sheet
RC0201JR-07120KL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC0201JR-07120KL
Comments
    RC0201JR-07120KL Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance120 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±200ppm/°C