RC0805FR-7W10RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC0805FR-7W10RL
RC0805FR-7W10RL
Part Number
RC0805FR-7W10RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 10 OHM 1% 1/4W 0805
Data sheet
RC0805FR-7W10RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC0805FR-7W10RL
Comments
    RC0805FR-7W10RL Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C