RC0R5DB43K0KE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC0R5DB43K0KE
RC0R5DB43K0KE
Part Number
RC0R5DB43K0KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 43K OHM 10% 1/2W 6327
Data sheet
RC0R5DB43K0KE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC0R5DB43K0KE
Comments
    RC0R5DB43K0KE Specifications
    SeriesRC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance43 kOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case6327 J-Lead
    Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
    Height - Seated (Max)0.231" (5.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package6327
    Temperature Coefficient±400ppm/°C